Czwartek, 11 maja 2023

Dzisiaj po praktykach wybraliśmy się na Sacromonte. Jest to dzielnica, w której przez wieki w jaskiniach mieszkali Cyganie. Co ciekawe niektóre z nich są zamieszkałe do dzisiaj. Miejscem skąd zaczęliśmy naszą wędrówkę był plac, przy którym znajduje kaplica św. Michała i rozciąga się przepiękna panorama miasta. Schodząc wąskimi uliczkami podziwialiśmy białe fasady zabudowy charakterystyczne dla tej dzielnicy. To tutaj zrodziło się flamenco, a muzyka, która towarzyszy tancerzom umilała nam zejście krętymi, kamiennymi uliczkami.

Wtorek, 9 maja 2023

Hola, kolejny piękny słoneczny dzień za nami. Po udanym dniu praktyk nasza grupa zasłużyła na trochę relaksu.

Wyjechaliśmy na łono natury gdzie wraz z grupą z Gliwic razem świetnie się bawiliśmy!

Ciężkie ćwiczenia, joga oraz taniec zintegrowały nas jeszcze bardziej.

Poniedziałek, 8 maja 2023

Po dzisiejszych praktykach ukojenia od upału szukaliśmy w ogrodach  Carmen de los Mártires, w których znajdują się  Patio Nazarí, Isla del Lago, Acueducto de San Juan de la Cruz. Podziwialiśmy ogrody w stylu hiszpańskim, francuskim, angielskim, oryginalne elementy architektoniczne z XIX w. Zaskoczeniem dla Nas był spory ogród warzywno- ziołowy.  Spacer po ogrodach zakończyliśmy w nietypowy sposób. 3 z naszych wyjazdowiczów odegrało mini teatr, recytując fragmenty Pieśni Duchowej Św. Jana od Krzyża. Wywarli na nas duże ☺ wrażenie.

Niedziela, 7 maja 2023

Dzisiejszego dnia wybraliśmy się na wyjazd integracyjny z uczniami z Zespołu Szkół Łączności w Gliwicach, do miejscowości Nerja, gdzie znajduje się jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Balcón de Europa, dziś tętniący życiem deptak zakończony wspaniałym punktem widokowym nad morzem. W tym nadmorskim mieście wspólnie spędzaliśmy czas zażywając kąpieli słonecznych jak i morskich. Po całym dniu spędzonym na plaży wracaliśmy do Granady w dobrych nastrojach lekko opaleni i w pełni wypoczęci. Czekamy co przyniesie nowy tydzień.

Sobota, 6 maja 2023

W dniu dzisiejszym po praktykach udaliśmy się na wycieczkę w góry Sierra Nevada. Na trasie napotkaliśmy dużo trudności w postaci czołgania się, chodzenia po wiszących mostach i wspinania się po skałach. Przy pokonywaniu trasy musieliśmy się trzymać stalowych rączek, które były zakotwiczone w skałach, żeby nie wpaść do rwącej rzeki. Powrót już nie był taki wymagający, ale dalej był pełen wrażeń i emocji ze względu na piękne widoki gór i odległej Granady.  Była to super wycieczka!

Piątek, 5 maja 2023

Kolejny dzień praktyk, już z większą śmiałością udaliśmy się do zakładów pracy, natomiast po obiedzie wyprawa na Albaicin, mającą arabskie korzenie dzielnicę Granady. Jej urok przedstawiamy Wam na zdjęciach, które robiliśmy.

Czwartek, 4 maja 2023

W trzecim dniu wyjazdu wszyscy, z lekkim niepokojem udali się do swoich zakładów pracy, aby poznać zakres swoich obowiązków no i oczywiście pracodawców. Dużym wyzwaniem była też pierwsza samodzielna podróż granadzkimi środkami lokomocji. Elektrycy wraz z hiszpańskimi kolegami podłączyli układ progresywnego włączania latarni miejskich – praca przebiegała w dobrych nastrojach, nawiązywaliśmy nowe znajomości.

Środa, 3 maja 2023

Hola to znowu MY. 

 3 maja zwiedzaliśmy dzielnice Realejo, w której znajduje się nasz hotel. Byliśmy m.in. w muzeum na wystawie dzieł Manolo Prieto. Byli zszokowani stylem tego artysty. Zadziwił nas swoją techniką rozpoczęcia dzieła. Twierdził, że jeśli obraz nie wyjdzie dobrze w miniaturowej wersji, to na większych rozmiarach też nie wyjdzie. Można spotkać jedną z najsłynniejszych jego prac dla firmy Osborn. 

W związku z tym, iż w Granadzie w tym czasie jest „Święto Krzyży”, podczas którego w najprzeróżniejszych miejscach miasta mieszkańcy wystawiają krzyże wykonane w bardzo różnych technikach, dostaliśmy od naszych pań zadanie, polegające na zrobieniu sobie 8 zdjęć selfie z krzyżem.

Był to nasz pierwszy samodzielny wypad na miasto, ten egzamin zdaliśmy wzorowo. Wieczorem udaliśmy się na koncert granadzkiej orkiestry. Przed nami pierwszy dzień praktyk, już zastanawiamy się jak to będzie.

Wtorek, 2 maja 2023

Hola hola 

My znowu witamy z Hiszpanii. Po 6-cio tygodniowej przerwie kolejna grupa uczniów naszej szkoły wyjechała w ramach programu Erasmus+ na staże zawodowe do Granady. Tym razem wyjechali uczniowie szkoły branżowej i technikum, kształcący się w zawodzie elektryk i elektronik. Nasza przygoda rozpoczęła się 1 maja od podróży do Sevilli, gdzie pomimo wielkiego upału (34 stopnie;)) zwiedziliśmy  fabrykę cygar ☺ oraz  główne archiwum Indii. Zobaczyliśmy również Katedrę najświętszej Marii Panny pochodzącą z XV w. Jest to największa budowla gotycka na świecie. Obeszliśmy ją dookoła (było co chodzić☹ )Nasze największe zainteresowanie wzbudził Plac Hiszpański, na którym się znajduje Pałac, a pod nim są ławeczki wykonane z ceramicznych płytek z nazwami różnych hiszpańskich miast. Zmęczeni, ale pełni zachwytu w godzinach wieczornych dotarliśmy do Granady.